Szachy – 5 sposobów na lepszy trening?

Żadną przesadą nie będą słowa, iż szachy to jedna z najbardziej wymagających gier strategicznych. Niemal nieograniczona liczba istniejących kombinacji, taktyk, schematów oraz rozwiązań powoduje, że potrzeba wielu lat gry, aby stać się prawdziwym mistrzem w tej konkretnej dziedzinie. Jak więc trenować szachy, aby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo w ważnym turnieju?

Po pierwsze – teoria

Nie da się zostać mistrzem praktyki, jeśli w teorii będziemy mieć braki. Warto nieustannie poszerzać i utrwalać swoją wiedzę. Bez względu na to czy rozmawiamy z profesjonalnym trenerem, czy czytamy poradniki, dobrym pomysłem będzie nieustanne otaczanie się wiedzą na temat szachów. Tylko w ten sposób możliwe będzie “wchłanianie” wiedzy dotyczącej tej szlachetnej dyscypliny.

Rozwiązuj zadania taktyczne

Nawet jeśli każdą możliwą chwilę poświęcamy grze w szachy, nie jesteśmy w stanie odtworzyć najbardziej problematycznych i skomplikowanych układów pionków na polu gry. Właśnie w tym celu zostały opracowane specjalne zadania taktyczne dostępne online. Zadania te przedstawiają rozłożone na polach pionki. Naszym zadaniem jest znalezienie najodpowiedniejszego rozwiązania na wykonanie ruchu. Ćwiczenie to pozwala przede wszystkim na wytrenowanie w sobie spostrzegawczości i analitycznego myślenia, które są niezbędne do prowadzenia rozgrywki na najwyższym poziomie.

Analizuj swoje własne partie

Bardzo ważne jest, aby rozgrywając swoje partie towarzyskie, na bieżąco otrzymywać informacje na temat popełnianych błędów. Wszelkie uwagi możemy otrzymywać od profesjonalnego trenera towarzyszącego rozgrywce, którego komentarze pozwolą na stopniowe eliminowanie pojawiających się mniejszych lub większych niepowodzeń. Można również nagrywać swoje partie i z odtworzenia analizować całą rozgrywkę. W ten sposób również możliwe będzie wyeliminowanie największych błędów w grze.

Szachy to gra strategiczna, dlatego trening nie powinien opierać się wyłącznie o prowadzenie rozgrywki na polu gry. Warto wyjść poza te horyzonty i rozwiązywać łamigłówki czy też zagadki logiczne. Dzięki temu możliwe będzie nieustanne ćwiczenie swojego umysłu na wiele różnych sposobów, a to może przełożyć się na jeszcze lepsze rezultaty w samej grze w szachy.