Turniej szachowy – jak przygotować się do startu?

Każda osoba trenująca szachy i czująca, że jest w tej grze całkiem dobra marzy, by prędzej czy później wystąpić w profesjonalnym turnieju. Istnieją co prawda zawody online, jednak to nie to samo co starcie twarzą w twarz ze swoim rywalem przy stole gry. Bez względu na to, jak dobrzy jesteśmy oraz jakie sukcesy osiągaliśmy, warto do takiego starcia się w odpowiedni sposób przygotować. Tylko w ten sposób będziemy w stanie pokazać się na turnieju z odpowiedniej strony.

Trening czyni mistrza

Przed wyjazdem na profesjonalny turniej szachowy warto szukać każdej możliwej okazji, by zagrać. Jeśli spojrzymy na zawodników, którzy w tej dyscyplinie osiągają największe sukcesy, łatwo zauważyć, że są to osoby, które niemal nie rozstają się z pudełkiem szachów. Grają dosłownie wszędzie – na wakacjach, po obiedzie czy przed zaśnięciem. Jeśli warunki na to nie pozwalają, tradycyjne szachy zamieniają na grę online. Słowem – robią wszystko, aby nie wypaść z formy i nieustannie szukać nowych wariantów oraz nowej taktyki. Tylko dzięki temu możliwe jest wypracowanie bardzo szerokiego wachlarza swoich “firmowych zagrań”.

Odpowiedni repertuar debiutowy

Aby od samego początku rozgrywki dobrze wejść w turniej i nieco zdystansować swojego rywala, warto opracować swój repertuar debiutowy. Zajęcie to jest czasochłonne, dlatego nie można się z tym spieszyć. Odpowiednio opracowane otwarcie pozwoli przede wszystkim poczuć się pewnie i być może już na początku rozgrywki wypracować sobie pewną przewagę (czy to na stole gry, czy to mentalną). Aby opracować odpowiedni repertuar debiutowy, konieczne jest przede wszystkim zdefiniowanie swojego stylu gry.

Nie zapomnij o odpoczynku

Każde zajęcie, jakie wykonujemy potrafi z czasem znużyć lub nawet znudzić. Właśnie dlatego nie możemy zapominać o odpoczynku. Mimo, iż szachy to gra strategiczna i najlepsze rezultaty osiąga się w momencie, gdy każdą wolną chwilę poświęcamy grze, to jednak nie możemy zapominać o odpoczynku. Może się bowiem okazać, że sen to najlepszy trener mentalny przed ważnym turniejem szachowym. Odśwież głowę, wyjdź na spacer lub spotkaj się ze znajomymi. Tylko w ten sposób możliwe będzie zachowanie zdrowia psychicznego i właściwe przygotowanie się do rozgrywki już nie tylko pod względem technicznym czy strategicznym, ale również pod względem mentalnym.