Reguły na turniejach szachowych

Szachy to bardzo pasjonująca gra, która w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności. Z tego właśnie względu organizowane są różnego rodzaju turnieje powiatowe, wojewódzkie, a nawet krajowe, w których mierzą się zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych. Bardzo istotne jest, że na tychże turniejach obowiązują pewne reguły i zasady, których koniecznie należy przestrzegać. Świadczy to nie tylko o dobrych manierach, ale również o klasie konkretnego zawodnika.

Najistotniejsze zasady gry

Bardzo ważną zasadą praktykowaną nie tylko w czasie turniejów, ale właściwie przy okazji każdej partii towarzyskiej jest ta mówiąca, że jeśli gracz dotknie swojej figury, powinien wykonać nią dozwolony ruch. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy zawodnik dotknie figury przeciwnika – w takim wypadku powinien ją zbić, nawet wówczas, gdy ruch ten będzie dla gracza niekorzystny. W sytuacji, gdy zawodnik odmawia wykonania ruchu, należy zgłosić się do sędziego zawodów.

Na dużych turniejach niemal niemożliwe jest, aby sędziowie obserwowali cały przebieg gry wszystkich zawodników. W takiej sytuacji konieczne jest samodzielne nadzorowanie rozgrywki i wychwytywanie wszystkich błędów popełnianych przez rywala. Za błąd uznaje się nie tylko niewłaściwy ruch figury, ale również używanie dwóch rąk podczas rozgrywki oraz naciśnięcie przycisku zegara bez przemieszczenia swojej figury. Nawet w rozgrywkach towarzyskich należy wykonywać ruchy figur tylko jedną ręką i tą samą naciskać przycisk zegara.

Szachy to gra towarzyska, dlatego podczas rozgrywek często dochodzi do rozmów i dyskusji. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego jest to również gra strategiczna, co oznacza, że w czasie rozgrywanych turniejów należy poświęcić całą swoją koncentrację prowadzonej rozgrywce. Nie należy rozpraszać przeciwnika rozmową, gdyż może to przeszkadzać również innym zawodnikom znajdującym się wokół. Warto pamiętać o tej zasadzie i koniecznie się do niej stosować. Jest to związane przede wszystkim z dobrymi manierami gracza.