Historia figur szachowych

Szachy to jedna z najstarszych do dziś istniejących gier. Znawcy podają, że może być ona tak stara, jak cyfra “0”. Na przestrzeni wieków przechodziła one wiele metamorfoz i zmian, by w końcu stać się grą, którą znamy z dzisiejszych czasów. Jak głosi legenda, wynalazca szachów pokazał swoją grę wielkiemu królowi, któremu rozgrywka tak bardzo się spodobała, że zaoferował za nią dowolną zapłatę. Wynalazca poprosił o umieszczenie jednego ziarna pszenicy na pierwszym kwadracie, dwóch na drugim, czterech na trzecim i tak dalej – za każdym razem podwajając ilość ziaren na planszy. Nie minęło wiele czasu, a ziarna się skończyły, nim jeszcze król zapełnił wszystkie pola. To pokazuje, jak cenne już u początku swej historii były szachy.

Niezwykle ciekawe ewolucje przechodziły figury szachowe, o których warto napisać kilka słów. Szachy zrobiły ogromną furorę w Persji, gdzie przez wiele lat były prawdziwym hitem. Praktycznie każdy grał w szachy. Było to w czasach, gdy obowiązywały nieco inne zasady niż te, które znamy obecnie. W momencie, gdy król był atakowany, gracz atakujący musiał krzyknąć “Król!”. A gdy król nie mógł uciec: “Król jest bezradny”. Jest to związane z obecnie stosowanymi zwrotami “szach” oraz “szach-mat”.

Jakie figury szachowe były dawniej używane?

 Stosowane figury w szachach zmieniały się na przestrzeni wieków. W dawnych czasach jedną z figur był na przykład słoń. Z racji, że tylko garstka Europejczyków wiedziała czym są słonie, figura ta została w późniejszym czasie zastąpiona biskupem. Zwiększył się również jego zakres ruchów. W dawnych czasach stosowano również figury rycerzy oraz strażnika. Dopiero w 1849 zdecydowano się na ustandaryzowanie figur stosowanych w szachach i od tego momentu zaczęto stosować pionki, które są bardzo podobne do tych obecnie wykorzystywanych.

W dawnych czasach zasady gry w szachy nie były tak ujednolicone jak obecnie. Mogło dojść nawet do sytuacji, gdy dwóch graczy z sąsiednich wiosek grało w szachy na nieco odmiennych zasadach, co oczywiście wiązało się z licznymi nieporozumieniami. Obecnie reguły gry w szachy są powszechnie znane i nawet mieszkańcy bardzo odległych krajów znają te zasady na wylot.