Szachowi mistrzowie wszech czasów

W sytuacji, gdy grę w szachy traktujemy bardzo poważnie, zapewne w głowach wielu z nas pojawia się marzenie o staniu się profesjonalnym graczem, z tysiącami fanów w różnych zakątkach Europy lub nawet świata. Wizja dalekich podróży na największe turnieje niewątpliwie jest czymś, co motywuje nas do jeszcze cięższych treningów. Warto przy tej okazji zainspirować się historiami najznamienitszych szachowych mistrzów w historii. Jak stawiali swoje pierwsze kroki oraz co spowodowało, że teraz ich nazwisko jest znane niemal na całym świecie?

Garri Kimowicz Kasparow

Rosyjski arcymistrz pochodzenia żydowsko-ormiańskiego, który pierwszy kontakt z szachami miał jako pięciolatek. W wieku szesnastu lat, po licznych sukcesach krajowych i międzynarodowych, został uznany za arcymistrza. W 1985 roku Kasparow przeszedł do historii jako najmłodszy mistrz świata w szachach pokonując w finale swojego rodaka, Anatolija Karpowa. Tego rekordu do dnia dzisiejszego nie udało się nikomu pobić. Garri przeszedł na emeryturę w 2005 roku, a dziś zajmuje się przede wszystkim trenowaniem młodych adeptów tej wyjątkowej gry.

Akiba Rubinstein

Mówiąc o arcymistrzach, warto cofnąć się do jeszcze odleglejszej przeszłości, mianowicie do roku 1880. Właśnie wtedy koło Łomży urodził się Akiba Rubinstein – Polak pochodzenia żydowskiego. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Kasparowa, również Rubinstein zaczął bardzo wcześnie grać w szachy. W wieku 26 lat stał się wicemistrzem carskiej Rosji. Sukces ten był tym bardziej spektakularny, że jako nastolatek nie było go stać nawet na wpisowe na różnego rodzaju turnieje i zawody szachowe. Nie przeszkodziło mu to jednak w dążeniu do marzeń oraz w rozsławieniu swojego nazwiska.

Najmłodszych adeptów sztuki szachowej może zainspirować współczesny gracz – Magnus Carlsen. Jest to 32-letni Norweg, który w latach 2009-2013 nieprzerwanie odbierał coroczną nagrodę Szachowy Oscar. Już w wieku 19 lat stał się numerem 1 w światowej klasyfikacji FIDE. Tym, czym się od samego początku wyróżniał była przede wszystkim ambicja oraz umiejętność szybkiego reagowania na zagrania przeciwnika. Magnus to jak na razie jedyny gracz w historii, który jednocześnie dzierżył tytuł mistrza świata w szachach klasycznych, szybkich oraz błyskawicznych.

Warto czerpać możliwie najwięcej z historii mistrzów i podążać ich śladami. Każdy z nich kiedyś zaczynał i miał podobne marzenia, by pasja do szachów stała się w przyszłości ich pracą.