Bicie w przelocie w szachach – na czym polega en passant?

Bez względu na to czy grę w szachy traktujemy czysto hobbistycznie, czy planujemy zostać profesjonalnymi graczami, warto znać jak najwięcej możliwości prowadzenia rozgrywki. Im bowiem więcej zagrań znamy, tym większa szansa na zaskoczenie swojego rywala, a tym samym prawdopodobieństwo naszego zwycięstwa zdecydowanie rośnie. Warto w tym miejscu wspomnieć o zagraniu, które nosi nazwę “bicie w przelocie”, choć równie mocno jest znane jako “en passant”. Czym właściwie jest i dlaczego zagranie to warto dodać do swojego szachowego repertuaru?

Na początek trochę historii

Nie każdy o tym wie, ale w dawnych czasach pionki mogły poruszać się tylko o jedno pole do przodu. Powodowało to jednak, że gra była zbyt wolna, dlatego z czasem pozwolono graczom na poruszanie się o dwa pola do przodu. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie pionków i nie podlega jej żadna z figur znajdujących się na szachownicy. Manewr ten wprowadzono po to, aby zapobiec radykalnej zmianie dynamiki gry. Zasada ta uniemożliwia graczom wyrabianie wolnych pionów przez zwykłe wskoczenie swoim pionem na pole obok pionka przeciwnika. Powoduje to, że gra w szachy zyskuje na swej nieprzewidywalności.

Czym tak naprawdę jest bicie w przelocie?

Piony mogą zazwyczaj zbijać tylko te bierki, które znajdują się na ukos przed nimi, na sąsiedniej linii. W takiej sytuacji pion przesuwa się na pole, na którym znajduje się zbijana bierka i zajmuje jej miejsce. Bicie w przelocie charakteryzuje się jednak nieco innymi zasadami. Jest to bowiem jedyny manewr w szachach, kiedy bierka wykonująca bicie nie ląduje na tym samym polu, na którym stała jej ofiara.

Aby w odpowiedni sposób wyjaśnić istotę bicia w przelocie, należy sobie wyobrazić, że pion przeciwnika, który poruszył się w naszym kierunku o 2 pola, tak naprawdę poruszył się tylko o jedno pole. W momencie, gdy oba pionki stoją teraz obok siebie, możemy poruszyć się w miejsce, przez które powędrował przeciwnik wykonując ruch o dwa pola do przodu. Gdy staniemy w tym miejscu, wykonaliśmy tzw. bicie w przelocie. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o kilku regułach, które wyjaśniają, kiedy można wykonać bicie w przelocie. Jest to moment, gdy pion, który chce zbić przeciwnika znajduje się na 4. linii w przypadku czarnych oraz 5. linii w przypadku białych. Oprócz tego pion, którego chcemy zbić w przelocie musi wykonać ruch o dwa pola do przodu i znaleźć się bezpośrednio obok swojego rywala. Bardzo istotne jest, że bicie w przelocie musi być wykonane bezpośrednio po akcji rywala. Jeśli gracz przegapi moment bicia, ta okazja przepada i akcja nie może być rozegrana w dalszej części gry.

Gra w szachy – trening czyni mistrza

Zasada bicia w przelocie jest jedną z podstawowych stosowanych w szachach. Warto o niej pamiętać i regularnie z niej korzystać. Im bowiem repertuar naszych zagrań będzie szerszy, tym prawdopodobieństwo wygranej zdecydowanie rośnie. Bicie w przelocie można trenować zarówno grając na prawdziwych szachach, jak i w czasie rozgrywki online. Każdy sposób jest dobry, aby poprawiać swoją grę i rozwijać swoje umiejętności.

Szachy – dlaczego warto?

Szachy to idealny wręcz przykład gry, która nigdy się nie nudzi. Nieograniczona ilość możliwych rozegrań powoduje, że żadna rozgrywka nie jest taka sama. Powoduje to, że szachy zyskały bardzo duża popularność właściwie na całym świecie. Znakomicie wpływa na naszą koncentrację, a także na logiczne myślenie. Wymusza też na graczach myślenie na kilka kroków do przodu, co powoduje, że w znakomity sposób rozwija umiejętność myślenia analitycznego. Szachy pozytywnie wpływają na zdolność uczenia się, a dodatkowo pobudzają kreatywność. Nie każdy o tym wie, ale taki trening dla naszego mózgu znakomicie wpływa na pamięć. Wszystko to powoduje, że gry w szachy powinien nauczyć się bez wyjątku, każdy z nas! Grać można dosłownie w każdym miejscu, dlatego bez względu na to czy jesteśmy w domu, na wczasach czy na spotkaniu rodzinnym, w każdej chwili można chwycić za pudełko z szachami i rozegrać pasjonującą partię.