Szachowa roszada – jak to działa?

Nie jest żadną tajemnicą, że aby osiągać spore sukcesy w szachach, trzeba się zapoznać ze wszystkimi zasadami oraz dozwolonymi ruchami w czasie rozgrywki. Tylko w ten sposób możliwe będzie zaskoczenie swojego rywala i przechylenie szali zwycięstwa na swoją stronę. Istnieje bowiem co najmniej kilka ruchów, o których początkowi gracze nie mają pojęcia, a które są niezwykle istotne. Jednym z nich jest chociażby “bicie w przelocie”, a drugim tzw. roszada.

Roszada – czym właściwie jest?

Roszada jest wyjątkowym ruchem, ponieważ jako jedyny wykorzystuje aż dwie bierki: króla oraz wieżę. W największym uproszczeniu można rzec, że roszada polega na przesunięciu króla o dwa pola w stronę wieży i jednoczesnym przesunięciu wieży tak, aby znajdowała się za królem. Wieża może więc w tym przypadku przeskoczyć jedną bierkę. Warto napisać, że wyróżniamy kilka rodzajów roszad. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o roszadzie krótkiej. Mamy z nią do czynienia w przypadku wykorzystania wieży królewskiej.

Roszada długa wykorzystuje natomiast wieżę hetmańską z pola A1. Bez względu na to, z jaką roszadą mamy do czynienia, król zawsze przesuwa się o dwa pola. W przypadku roszady krótkiej wędruje na pole G1, a w przypadku roszady długiej, na pole C1. Warto o tej zasadzie pamiętać, gdyż uchronimy się w ten sposób przed pomyłkami, a dodatkowo będziemy w stanie zaskoczyć swojego rywala nieszablonowym zagraniem.

Pamiętać należy również o odpowiednim odnotowaniu roszady w notacji. Roszadę krótką zapisujemy jako “O-O”, natomiast długą jako “O-O-O”.

O czym warto pamiętać stosując roszadę?

Jak inne zagrania w szachach, tak również roszada posiada swoje szczegółowe zasady. W tym przypadku roszada może zostać przeprowadzona tylko w sytuacji, gdy król i wieża nie wykonały jeszcze żadnych ruchów. Jeśli jedna wieża wykonała ruch, a druga nie, roszada nadal jest możliwa do wykonania, ale tylko z użycie wieży, która się jeszcze nie ruszyła. Te konkretne zasady powodują, że jeden gracz może przeprowadzić roszadę tylko raz w ciągu trwania całej partii. Głównym celem roszady jest uchronienie króla przed atakami rywala.