Szachy – ustawienie figur na szachownicy

Pierwsze kroki gry w szachy warto rozpocząć od absolutnych podstaw. Należy do nich przede wszystkim poznanie nazw poszczególnych bierek, takich jak wieże, skoczki, gońce czy też król. Gdy już te podstawy mamy opanowane, możemy zabrać się za poznanie odpowiedniego ustawienia bierek na szachownicy. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie w ogóle rozpocząć rozgrywki z naszym rywalem. W jaki sposób się do tego zabrać i jak ułożyć figury na planszy?

Przygotuj szachownicę

Oczywiście nie można rozpocząć ustawiania bierek na szachownicy bez odpowiedniego ustawienia planszy. Obaj gracze siedzący naprzeciwko siebie powinni w lewym dolnym rogu szachownicy widzieć ciemne pole. Jest to pole A1. Jeśli znajduje się ono w tym miejscu, to znaczy, że szachownica została w odpowiedni sposób ustawiona pomiędzy graczami.

Gdy już pole gry zostanie odpowiednio ustawione, można przystąpić do układania bierek na szachownicy. Na samym początku można zabrać się za ustawienie pionów, które zajmują cały 2. oraz cały 7. rząd. Dzięki takiemu podejściu znacznie łatwiej będzie nam się odnaleźć wśród pozostałych figur. Teraz można wziąć w dłonie wieże i ustawić je na polach A1 i H1 oraz po przeciwnej stronie na polach A8 i H8. Na polach B1 i G1 ustawiane są białe skoczki, natomiast na polach B8 i G8 skoczki w kolorze czarnym.

Idąc do środka szachownicy, następnie ustawiane są skoczki, które po stronie białej zajmują miejsca C1 i F1 oraz po stronie czarnej miejsca C8 i F8. Królowa zajmuje zawsze miejsca D1 i D8, natomiast król pola E1 i E8.

Jak można więc zauważyć, odpowiednie ustawienie bierek na planszy do gry w szachy nie jest trudne. Zapamiętania wymaga przede wszystkim kolejność figur ustawianych w rzędzie 1 oraz w rzędzie 8. Jest to bardzo istotne i jakiekolwiek pojawiające się błędy z kolejnością figur należy jak najszybciej wyeliminować. Pozwoli to na prowadzenie rozgrywki zgodnie ze sztuką, a to może zaprocentować szybkim rozwojem oraz możliwością gry na największych turniejach nie tylko krajowych, ale i zagranicznych.