Niezbędnik szachisty – musisz to mieć

Chcąc aspirować do miana klasowego szachisty, konieczne jest posiadanie niezbędnego wyposażenia. Mimo, iż wydawać by się mogło, że do rozgrywania partii wystarczy drewniana plansza i pionki, w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Mając ambicję osiągania sukcesów na dużych turniejach, konieczne jest zainwestowanie swojego czasu oraz pieniędzy w szachowe niezbędniki. Podobnie jak piłkarz nie wychodzi na boisko w starych i zniszczonych butach, tak i w tym przypadku warto zadbać o nawet najmniejszy detal.

Znajdź odpowiedni serwis online

Nie jest żadną tajemnicą, że w obecnych czasach większość partii szachowych rozgrywanych jest przez internet. Toczą się tam już nie tylko pojedynki towarzyskie, ale również bardzo duże i renomowane turnieje. Warto więc wybrać sobie jeden serwis, z którego będziemy regularnie korzystać. Dzięki temu możliwe będzie nawiązanie stałych relacji z innymi graczami, a to przełoży się na jeszcze większą radość z prowadzonych rozgrywek.

Zainwestuj w sprzęty szachowe

Nawet jeśli swoje rozgrywki prowadzimy w większości na serwisach internetowych, warto posiadać swój prywatny komplet szachów. Dzięki temu możliwa będzie gra praktycznie w dowolnym miejscu, nawet bez dostępu do internetu. Poza szachami warto również zainwestować w profesjonalny zegar odmierzający czas zawodników. Nawet w rozgrywce towarzyskiej nada on partii nieco dynamiki.

Literatura szachowa

Bez względu na to czy osiągamy już w szachach sukcesy, jest to dyscyplina, która wymaga nieustannego dokształcania. Powoduje to, że konieczne jest czytanie literatury branżowej oraz książek nastawionych na analitykę całej rozgrywki. Publikacje te pomogą przede wszystkim w poradzeniu sobie z najczęściej popełnianymi błędami oraz w stopniowym podwyższaniu swoich umiejętności.

Zadbaj o przygotowanie

Oczywiście nawet najdroższy sprzęt szachowy nie zastąpi rzeczywistych umiejętności gracza. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zadbać o swój repertuar debiutowy. Przygotowanie repertuaru debiutowego jest obecnie znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Powstało bardzo wiele publikacji na ten temat, które pomagają przygotować repertuar dostosowany do naszego stylu gry.