Nie jest żadną tajemnicą, że szachy to gra strategiczna, która cieszy się bardzo dużą popularnością w najróżniejszych zakątkach świata. Gra się w nią praktycznie na wszystkich kontynentach, a rozgrywka jednoczy ludzi w każdym wieku – zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, jak i osoby w podeszłym wieku. Mimo, że wielu z nas zna podstawowe zasady gry i potrafi wymienić używane figury, to jednak tylko nieliczni znają szerszą historię tej pasjonującej gry. Warto więc bliżej przyjrzeć się początkom szachów. Kiedy zostały wynalezione i kto stoi za tą jedną z najpopularniejszych gier świata?
Nie da się niestety jednoznacznie wskazać osoby stojącej za rozgrywką. Mówi się, że gra została opracowana już w latach 70. VI wieku w Indiach, kiedy to Arabowie zajęli Persję. Faktem jest jednak, że gra stopniowo ewoluowała, a zasady gry się zmieniały. Początkowo grało się bowiem 32 bierkami, a wśród nich był chociażby żołnierz, doradca, koń czy słoń.
Do Europy rozgrywki dotarły dopiero około VIII-IX wieku. Na początku gra dotarła do Hiszpanii, Francji oraz do Włoch. Trzeba powiedzieć, że stosowane bierki oraz zasady gry szachów europejskich różniły się od tych znanych przez Arabów. Dopiero w XVI wieku we Włoszech zdecydowano się na wprowadzenie pewnych modyfikacji. Polegały one przede wszystkim na dopracowaniu kształtu figur, a także na modyfikacji poruszania się gońca i hetmana. W tym samym czasie do zasad rozgrywki wprowadzono również roszadę, która w niektórych sytuacjach stanowi kluczowy wręcz aspekt końcowego wyniku.
Mówiąc o historii szachów trzeba wspomnieć również o ich początku w Polsce. Okazuje się, że do naszego kraju gra trafiła około XII wieku. Początkowo rozgrywki toczyły się wyłącznie na dworze królewskim, jednak z czasem ewoluowały i oprócz szlachty zaangażowały również mieszczan.
Na początku toczone rozgrywki miały wymiar wyłącznie hobbistyczny, a pierwsze zapiski o organizowanym turnieju pochodzą z XVI wieku. Wydarzenie miało miejsce w Madrycie. Obecnie toczy się bardzo wiele pojedynków w tę pasjonującą grę zarówno na szczeblach krajowych, jak i międzynarodowych.